II wojna światowa oczami francuskich dzieci

Poświęcenie i tęsknota

Dzieci żółtej gwiazdy” (https://www.taniaksiazka.pl/dzieci-zoltej-gwiazdy-mario-escobar-p-1351275.html) to fabularyzowana opowieść pióra Mario Escobara, który kreśli historię dwóch żydowskich chłopców, którzy zmuszeni do ucieczki postanawiają odnaleźć swoich rodziców w południowej Francji. O ich miejscu pobytu wiedzą niewiele, mogą mniej więcej nakreślić region, w którym powinni ich szukać. Pozostawieni pod opieką ciotki zostają zamknięci przez żandarmerię w więzieniu, znajdującym się nieopodal wieży Eiffela, z którego postanawiają uciec. Ich ucieczka i brawurowa przeprawa przez niemalże cały kraj będą godne pochwały. Wiele osób postanowi im też pomóc, chociaż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką cenę przyjdzie im za to zapłacić.

Postaci Jacoba i Moise od razu goszczą w sercu czytelnika, prawdopodobnie to sprawia, że od razu chce się kibicować ich sukcesowi. Ich niewinność i brak obeznania w wojennym okrucieństwie stanowi idealny kontrast do drugiej strony barykady, nad-agresywnych Niemców, którzy nie zawahają się przed niczym by osiągnąć swój cel. Autorowi w doskonały sposób udało się ująć przerażenie wojną, które jest widziane oczami dziecka. Dziecka, które nie rozumie zasadności podejmowanych działań, które nie chce, by trwała i przede wszystkim krzywdziła niewinnych ludzi. Dla nich obrazy, które zostają im w pamięci nie do końca mają sens, są po prostu przerażające. Słowa, które słyszą od dorosłych nie dają im żadnych wskazówek, ich aluzje pozostaną bez odzewu, rzucone w próżnię. Wyłapie je wszystkie dorosły czytelnik, który jeszcze silniej będzie odczuwał nadchodzące i czyhające na braci niebezpieczeństwo.

Opowieść wstrząsająca, bo prawdziwa

Nie można oprzeć się wrażeniu, że chłopcy mają być przedstawicielami przerażonego społeczeństwa cywilnego tamtych czasów. Ich historie są na tyle uniwersalne, że można domniemywać, że zdarzyły się niejednemu dziecku. To, co zaintryguje czytelnika polskiego to z pewnością ogromne różnice kulturowe jak i perypetie wojenne, które nie mają do końca przełożenia z naszymi realiami. Jedna wojna, toczyła się kilkoma różnymi torami i prawdopodobnie nigdy nie uda nam się wyłapać wszystkich historii i zależności między nimi.

Z pewnością zakończenie pozostawi czytelnika w zdumieniu, a cała książka w głębokiej refleksji. Sugeruje się, by do lektury zasiąść w wolnym czasie, istnieje prawdopodobieństwo, że pochłonie nas w całości i zabierze czas potrzebny do przeczytania jej podczas jednego posiedzenia. Jej wartością dodaną jest głębokie przekonanie o wartości drugiego człowieka i istocie człowieczeństwa. Uczy przede wszystkim sprawiedliwego traktowania, bez względu na pochodzenie i wiarę.

Tło zdjęcie utworzone przez nensuria – pl.freepik.com